Obecné

Několik citátů

Autor: handy
Přidáno: 2009-04-04 15:40:32

Na přednáškách rétoriky a o rok později i filosofie a kultury pan magistr Klapetek často citoval Františka Vymazala. Protože jeho názory zněly zajímavě i z obyčejné zvědavosti jsem se nedávno rozhodl o tomto brněnském mysliteli zjistit něco více. Během hledání jsem narazil na několik citátů, o které bych se rád podělil (zdroj: wikicitáty):

"Lidé ti odpustí spíše, když je obelžeš, než když jim povíš pravdu."
"Lež je tím nebezpečnější, čím je pravdě podobnější."
"Někteří lidé vynaložili celý svůj život na to, aby zemřeli bohatí."
"Zřídkakdy pozorujeme vážnější tváře než při čtení jídelních lístků.
"

Myšlení ve slovech

Autor: handy
Přidáno: 2008-11-27 21:45:52

Všimli jste si někdy, že při přemýšlení většinou používáte slova? Samozřejmě teď nemyslím samomluvu, ačkoliv i ta by byla zajímavým námětem k zamyšlení.
Při přemýšlení není často důvod asociovat si věci, které máme na mysli, se slovy, která je reprezentují. Sám člověk přece ví, na co myslí, aniž by to musel pojmenovat.
Přesto v duchu mluvíme sami k sobě podobným způsobem, jako bychom mluvili nahlas. Bylo by zajímavé zjistit, jestli je člověk vůbec schopný se ve vlastních úvahách používání slov vyhnout. Já to nedokázal (nebo jsem alespoň nedokázal přijít vhodný způsob).
Pokud by to bylo možné, myslím, že by to značně urychlilo myšlenkové pochody. Alespoň v některých případech totiž právě "duševní slovní interpretace" zpomaluje to, co by člověk zvládl promyslet mnohem rychleji.
Jako příklad může posloužit počítání. Sami si vyzkoušejte sečíst oranžové kvítky po jednom (tedy: jedna, dva, tři, ...) a například po trojicích (tedy: tři, šest, devět). Jak vidíte, druhý způsob, ve kterém není nutné vyjmenovat všechny číslice, je znatelně rychlejší.