Technika

Smrt robota

Autor: handy
Přidáno: 2008-11-27 22:40:17

Často se, alespoň v otázkách křesťanské morálky, o životě říká, že protože my sami nejsme pány nad jeho vznikem, neměli bychom rozhodovat o jeho ukončení. Osobně s tímto souhlasím, ale nedávno mě to přivedlo k zajímavému zamyšlení.
Pokud by se v budoucnu povedlo vytvořit skutečně myslící umělou inteligenci, bude její tvůrce naprosto oprávněný její existenci z libovolného důvodu ukončít?
Ta doba je zatím nejspíš ještě daleko, protože současné pokusy o umělou inteligenci jsou buď zaměřeny jiným směrem, než k uvědomělému myšlení, nebo ho napodobují způsobem, který má za úkol oklamat člověka, ale od skutečného myšlení má stejně daleko jako první případ.
Protože jsem ale optimista, věřím, že jednou se něčeho takového skutečně dočkáme a potom bude velmi zajímavé, jakým způsobem bude s uvědomělým strojem nakládáno a především potom to, jestli tvůrce skutečně má plné právo rozhodovat o svém díle , pokud by mohlo být považováno za uvědomělé (tím myslím uažující skutečně jako živá, inteligentní bytost). Budu rád, když v komentářích vyjádříte své názory, protože mě jiné pohledy na tento problém skutečně zajímají.